Šajā rakstā par nākošo Auces vidusskolā realizēto projektiņu ar Arduino pielietojumu – Arduino un skaļrunis. Shēma ļoti līdzīgi projektā ar 1 LED – gaismas diode aizstāta ar mazjaudīgu skaļrunīti. Šim projektam lieliski noderēs no veca datora izņemts skaļrunītis! Vēlreiz atgādinājums – ja vēlaties darboties ar Arduino un dažādiem elektronikas projektiem, tad uzmanīgi apskatiet nolietotās IKT ierīces, to sastāvdaļas un lietderīgi izmantojiet no tiem derīgās komponentes. Noderēs dažādi motoriņi, skaļrunīši, LED jeb gaismas diodes, dažādi sensori, vadiņi, ligzdas, spraudnīši, kondensatori, rezistori, mikroslēdzīši, diodes, tranzistori, u.tml. Apskatīsim projekta shēmu attēlā!

Skalrunis

      Ja no komponentu izvietojuma viedokļa šķiet ērtāk, skaļruni un rezistoru var samainīt vietām, Arduino izejas noslodzi tas nemainīs! Paturam prātā jau ievadā minēto par strāvas stiprumu Arduino izejās – līdz 20mA jeb 0,02A, tādēļ arī virknē ar skaļrunīti ir nepieciešams rezistors! Loģiski, samazinot tā pretestību, skaļums pieaugs, bet vienlaikus pieaugs strāvas stiprums attiecīgajā Arduino izejā! R1 mazāku par 100 Om lietot nebūtu ieteicams! Skaļrunītis, kurš izņemts no 20 gadus veca datora izskatīsies, piemēram, šādi:

speaker_PC_1

Programma mBlock vidē melodijas atskaņošanai:

Speaker_progr_melody_1

Cikls vizuālajā vidē izveidots ar bloku forever, bet Arduino IDE vidē attiecīgi void loop () {}. Melodiju veido ar blokiem “play tone pin 7 on  note C3 beat Half“, kas Arduino IDE vidē atticīgi izveidojas ar komandām:

pinMode(7,OUTPUT);
    tone(7,175,500);

      Protams, palaižot programmu, vispirms jāpārbauda, vai iz izveidots Arduino un datora savienojums! Projekts atkal ir šķietami vienkāršs, jo kas tad tur – pie Arduino plates pieslēgta diezgan elementāra virknes slēguma ķēde ar 2 elementiem – rezistoru un skaļrunīti un arī programmā tikai cikls un atkārtojas viens un tas pats bloks! Hm, tomēr, lai atskaņotu melodiju būs jāatrod pati melodija, nošu apzīmējumi, ilgumi un tas viss jāievada programmā! Protams, var izmantot arī pauzes (wait), kombinēt melodijas, mēģināt uzprogrammēt dažādas skaņas, piemēram, suņa rējienu vai kaķa ņaudienu! Tas prasīs gan papildu zināšanas, gan radošu pieeju!

Tas vēl nebūt nav viss, jo var kombinēt arī vairākus skaļruņus! Neaizmirsīsim, ka Arduino Uno ir izmantojamas izejas Pin 2..Pin13 (resp. 12 izejas)! Ja ir vēlēšanās, var projektā iekļaut arī vienu vai vairākas gaismas diodes (LED). Tas arī radīs papildu iespējas un daudzveidību! Piemēram, atskaņojot noteiktu noti, iespīdas konkrēta LED! Būs līdzība ar gaismas mūziku, jo īpaši, ja LED krāsas tiks pieskaņotas notīm!

Uz priekšu Arduino pasaulē! Nākošajā rakstā – par mikroslēdzīšu (podziņu) pielietošanas iespējām!

***

 

 

***