Mazjaudīga analogā motoriņa darbināšana (vadība) ar Arduino ir visai vienkāršs pasākums – pieslēgšana ir praktiski identiska skaļrunīša pieslēgšanai, jo vienkāršākajiem elektromotoriņiem ir tikai divi izvadi. Pieslēdzot motoriņu strāvas avotam, tas sāks darboties, bet, apmainot tā vadus vietām, motoriņa ass griezīsies uz otru pusi.

***!!! Pie Arduino tiešā veidā var pieslēgt tikai mazjaudīgus elektromotoriņus, piemēram no CD vai DVD iekārtas izņemtos analogos motoriņus!

Motoriņa pieslēgšanas shēma

motorinss

Motoriņu var iedarbināt, ja uz attiecīgās izejas spailes parādās spriegums – teik padots augsta līmeņa signāls. Koda rindas motoriņa ieslēgšanai un izslēgšanai:

    digitalWrite(7,1); – iestatīt Pin 7 augstu (5V) līmeni jeb motoriņš sāk darboties;
    delay(1000*3); – pagaidīt 3s (pauze);
    digitalWrite(7,0);  – iestatīt Pin 7 zemu(0V) līmeni jeb motoriņš apstājas;

Palasīt par motoriņu vadību n Arduino var daudzās vietnēs, piemēram, šeit!

Protams, shēmu var papildināt ar pogu, LED vai skaļrunīti un izveidot sarežģītāku slēgumu, lai ir plašākas iespējas programmu izstrādē!

Pieslēdzot motoriņu pie Arduino ar L298 tiltu, to varēs kontrolēt pilnīgāk – mainīt ass griešanās virzienu, ātrumu – skat. šeit!

CD/DVD iekārtās var atrast arī dzinējus ar 3 tinumiem un kopēju izvadu (Brushless Motor –skat. materiālu), par tāda motora vadību lasiet šajā materiālā – atvērt vai arī te – diezgan izvērstā materiālā! Šādus dzinējus arī var diezgan vienkārši pieslēgt pie Arduino plates un vadīt ar atbilstošas programmas palīdzību!

brushless_motor   3tin_dzin_shem

Video 1 – un elabz.com un vēl arī te – shēmas un demonstrācijas par BLDC (Brushless Motor) dzinēju darbināšanu no Arduino! Kādā citā video redzēju, ka paralēli tinumiem  ir pieslēgtas diodes (aizsardzībai). Secīgi padodot impulsus uz motoriņa tinumiem panāk tā rotāciju uz vienu vai otru pusi. Protams, būs arī jāparēķina leņķi, soļu skaits pilnam apgriezienam, u.tml. vai arī jāsameklē gatavs programmas fragments, jo kāds jau tādu ir noteikti uzrakstījis!

Shēma ar diodēm

bldc_motor_shema_1

 

Soļu dzinēji

Soļu dzinēju var palaist bez speciāla draivera (kā parastu elektromotoriņu)  – te video par to!

Hakster.io ir atrodams izvērsts materiāls par dažādiem dzinējiem, to darbību un un lietošanu ar Arduino – skatīt un lasīt!

Vairāki varianti ar soļu dzinēju kontrolieriem ir pieejami Robotop.lv (skatīt piedāvājumu), kur var izvēlēties piemērotāko savai vajadzībai!

Turpinājums sekos! Patiesībā gan ir tā, ka Internetā materiālu ir pietiekami daudz, t.sk. arī latviešu valodā, lai droši sāktu darboties ar šo interesanto mazo brīnumu! Skatiet kaut vai K.Berkolda (RTU) publikāciju pdf formātā par robotiņu būvi – – atvērt un skatīt pdf!

*******

 

Advertisements